Wybierz swój język

Blog
modelowanie BIM

Czym jest modelowanie BIM i dlaczego staje się tak popularne?

W ostatnich latach, gdy mówi się o projektowaniu i modelowaniu coraz częściej można usłyszeć zwrot: modelowanie BIM. Czym ono jest? Modelowanie BIM szturmem podbiło serca architektów, projektantów i inżynierów. Pozwala na zbudowanie budynku w wirtualnym świecie i rzetelną ocenę jego całego cyklu życia, zanim pierwsze maszyny wjadą na plac budowy. Co warto jeszcze wiedzieć o modelowaniu BIM?

Co do szczegółu

Modelowanie BIM pozwala na stworzenie projektu budynku co do najmniejszego szczegółu. Jest tak rzetelne, że na bazie projektu BIM podwykonawcy mogą przygotowywać poszczególne prefabrykaty. Projekt BIM zawiera w sobie wszystkie dane o budynku. System może wyliczyć, ile materiałów budowlanych będzie niezbędnych do budowy, jak bardzo energooszczędny budynek będzie podczas użytkowania, jak się będzie starzał, oraz w jaki sposób, po wielu latach najbezpieczniej będzie go można rozebrać. Każda wprowadzona zmiana wpływa na projekt i przeliczenia. Projektowanie BIM pozwala wiec na porównanie ze sobą kilku projektów z systemami o różnych parametrach i wybór najlepszego z nich. Jest to najnowocześniejsza technologia projektowania. W Ameryce wszystkie projekty budynków publicznych muszą już spełniać standardy BIM, w tym kierunku zmierza też zachodnia Europa. W Polsce modelowanie BIM jest jeszcze stosunkowo nowe jednak coraz częściej pożądane przez firmy z branży budowlanej i pochodnych.

Ciągła współpraca

Co ciekawe, do projektu dostęp mają wszystkie osoby zainteresowane budową. Jeśli użytkownicy pracują na wspólnym serwerze, każda wprowadzona zmiana jest natychmiast odnotowywana przez innych użytkowników. Jeśli więc firma dostarczająca rozwiązania z zakresu klimatyzacji zmieni coś w swojej instalacji, pozostali inżynierowie natychmiast będą wiedzieli, czy dana zmiana wpływa jakoś na ich instalacje. Modelowanie BIM umożliwia dostęp do projektu nie tylko inżynierom – mogą go mieć także inne zainteresowane nim osoby jak np. zarządca budynku. W każdej chwili może on sprawdzić chociażby nasłonecznienie danego pomieszczenia, zaglądając do swojego smartfona.