Wybierz swój język

Blog
badania termowizyjne budynku

Po co robi się zdjęcia termowizyjne budynku?

Badania termowizyjne stają się coraz bardziej popularne. Dzięki nim można przeprowadzić dokładną diagnostykę cieplną budynku, która obejmuje jego obudowę termiczną, instalacje, źródła ciepła, zawilgocenie czy nieszczelności. Zdjęcia termowizyjne pozwalają na określenie temperatury konstrukcji i znalezienie mostków cieplnych, mają więc ogromne znaczenie w nowoczesnym budownictwie.

Co pokażą zdjęcia?

Zdjęcia (poprawnie zwane termogramami) wykonuje się kamerą termowizyjną. Dzięki nim można sprawdzić nie tylko poprawność montażu stolarki okiennej i drzwiowej, ale także grubość ocieplenia czy szczelność i poprawność zastosowania materiału izolacyjnego. Badania mogą objąć także izolacyjność termiczną fundamentów, poddasza i wieńców. Na zdjęciach widać rury z zimną i ciepłą wodą, szczelność komina, sprawność działania ogrzewana podłogowego oraz grzejników. Termogramy wyraźnie wskażą mostki termiczne, przez które ucieka ciepło z domu. Można je wykonać zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Badania najlepiej przeprowadzić podczas stabilnej pogody i słabego wiatru. Wskazane jest też zachmurzenie. Zdjęcia odczytuje się nie tylko na podstawie barw. Aby poprawnie zinterpretować wyniki badania, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, jak chociażby warunki, w których dokonano pomiaru, czy kąt, pod jakim ustawiona została kamera.

Kiedy powinno się przeprowadzić badania?

Jest wiele sytuacji, w których warto zlecić wykonanie zdjęć termowizyjnych. Jedną z nich jest odbiór nowo wybudowanego domu, w którym właściciel chce sprawdzić poprawność wykonania instalacji i ociepleń, zanim rozpoczną się prace wykończeniowe. Wiele osób zleca zdjęcia termowizyjne, by uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Badania wykonuje się też przed termomodernizacją budynku aby ustalić, którędy ucieka z niego cenne ciepło. Są też dobrym rozwiązaniem na to by ustalić skąd biorą problemy z użytkowaniem budynku, np. wentylacją grawitacyjną czy zawilgoceniem.