Wybierz swój język

Skanowanie obiektów architektonicznych

Skanowanie obiektów architektonicznych z wykorzystaniem urządzeń do trójwymiarowych pomiarów staje się powoli standardem. Rosnąca popularność tego rozwiązania wynika z jego niewątpliwych zalet. Standardowe metody zbierania danych o obiektach nie mogą się równać z możliwościami, jakie daje technologia 3D. Jej zastosowanie pozwala na uzyskanie informacji na temat obiektu w znacznie krótszym czasie. Dodatkowo nie wymaga ona podejmowania żadnych inwazyjnych działań w strukturę obiektu. Nie powoduje również konieczności zmiany sposobu jego funkcjonowania w czasie wykonywania skanowania.

Precyzyjne dane w postaci chmury punktów

Dane zebrane w trakcie skanowania nie tylko znacznie przewyższają swoją szczegółowością te, które można uzyskać, stosując bardziej tradycyjne metody, ale są również niemal gotowym materiałem do cyfrowej obróbki. Przybierają postać chmury punktów, która odtwarza otoczenie, w którym przeprowadzono pomiary. Zastosowanie takiej formy usprawnia proces skanowania budynków. Chmury punktów można bowiem ze sobą w prosty sposób łączyć i w efekcie otrzymać pełny obraz obiektu, niezależnie od jego wielkości i stopnia skomplikowania. Warto również zaznaczyć, że zeskanowane informacje są w pełni kompatybilne z formatami wyjściowymi większości stosowanych obecnie programów do komputerowego projektowania trójwymiarowego takich jak AutoCAD, Revit czy MicroStation.

Zastosowanie skanowania obiektów architektonicznych

Skanowanie obiektów architektonicznych jest niezwykle przydatne w pracy architektów i inżynierów. Pozwala im na wykonanie dokumentacji pomiarowej, która umożliwia precyzyjne porównywanie założeń projektowych z wynikiem realizowanych prac. Dodatkowo szerokie możliwości opracowywania danych dają duże pole do tworzenia różnorodnych cyfrowych modeli prezentujących obiekty np. w formie przekrojów poziomych (rzutów) i pionowych, a także elewacji. Dobrym pomysłem jest zastosowanie do tego celu modelowania BIM. Użycie tej technologii pozwala stworzyć efektowny wirtualny model obiektu, który zawiera informacje o jego nawet najdrobniejszych elementach. Ma to duże znacznie dla inwestorów, którzy mogą dzięki temu przedstawić atrakcyjną dla odbiorców trójwymiarową wizualizację pieczołowicie odwzorowującą budynek.

Nasze dodatkowe usługi

Skanowanie budynków

Skanowanie terenu 3D

Skanowanie zabytków