Wybierz swój język

Skanowanie zabytków

Skanowanie zabytków jest prawdziwie rewolucyjną metodą zachowywania dla przyszłości wyglądu obiektów o dużym znaczeniu kulturowym i będących częścią narodowego dziedzictwa. Tradycyjne metody dokumentowania, takie jak fotografia mogą dostarczać jedynie płaskich obrazów, na których budynki widoczne są tylko z jednego punktu widzenia. Tymczasem modele tworzone przy użyciu danych uzyskanych z pomiarów przeprowadzanych przy użyciu skanera 3D obejmują każdy, nawet najdrobniejszy detal oraz uwzględniają wszystkie ubytki w konstrukcji. Wyjątkowym autem tej metody jest jej nie inwazyjność, co ma ogromne znacznie w przypadku archiwizacji strony wizualnej zabytków – czyli obiektów o wyjątkowo delikatnej i łatwej do uszkodzenia strukturze.

Metody używane przy skanowaniu zabytków

W celu jak najlepszego zrekonstruowania wyglądu zabytków posiłkujemy się różnorodnymi metodami. Wykonujemy skanowanie zabytku, które dostarcza szczegółowych danych dotyczących takich jego własności jak kształt, geometria, a nawet kolorystyka fasady. Informacje zbierane w trakcie pomiaru są zapisywane w formie chmury punktów, która jest podatna na dalsze przekształcenia.

Siatki Mesh

Wykorzystujmy chmury punktów do tworzenia siatki Mesh, która z bardzo dużą dokładnością jest w stanie odwzorować wygląd obiektów o nawet wyjątkowo skomplikowanej architekturze, pełnej nieregularnych kształtów, załamań, misternych zdobień oraz innych niestandardowych rozwiązań budowlanych i dekoracyjnych.

Obrazy metryczne – Ortoobrazy

Przygotowując modele, używamy również obrazów metrycznych, które wykonujemy zależnie od potrzeb i budżetu klienta, korzystając z fotografii cyfrowej, przekształcając chmury punktów lub też łącząc obie te metody. Ortoobrazy charakteryzują się wyjątkowo wysoką rozdzielczością, dzięki czemu doskonale oddają wygląd elewacji i wnętrz. Będą na nich widoczne nawet lekkie przebarwienia na fasadach, zmiany w fakturze tapet, czy też drobne zarysowania na meblach.

W efekcie opcja trójwymiarowego skanowania zabytków łączona z generowaniem siatki mesh oraz obrazów metrycznych jest coraz chętniej stosowana przez konserwatorów zabytków do dokumentacji budowli. Przygotowane modele mogą również zostać użyte do tworzenia projektów rekonstrukcji lub restauracji nawet wyjątkowo zniszczonych obiektów.

Nasze dodatkowe usługi

Skanowanie budynków

Skanowanie obiektów architektonicznych

Skanowanie terenu 3D